zaujimavosti 645 Zobrazení

Vedeli ste o tom, že farba žĺtka vám veľa napovie o tom, aké je vajíčko zdravé?

O kvalite vajec významne napovedá aj farba žĺtka
od Pavol 2021-09-11
 

Vajcia sú lahodný pokrm a dodajú vám energiu na celý deň, preto niet divu, že sú tak obľúbeným raňajkovým jedlom. Väčšina ľudí si však neuvedomuje zásadné rozdiely medzi rôznymi druhmi vajec, ale nie všetky vajíčka sú rovnaké. O kvalite vajíčok vám dosť veľa povie farba žĺtku.

Farba žĺtka závisí v najväčšej miere od stravy kurčiat v danej farme. Keď sliepka zje príliš veľa jedla naplneného žltými karotenoidmi (napr. kukurica), žĺtok bude tmavšej farby. Tmavšie žĺtky pochádzajú zo sliepok z voľného chovu. Keď sa kurčatá môžu voľne pohybovať (odtiaľ pochádza výraz „voľný výbeh“), majú menej stresujúci život; stres a úzkosť môžu mať na vajíčka obrovský vplyv. Jedia tiež oveľa zdravšiu stravu a farmári im nepichajú antibiotiká, aby zväčšili ich veľkosť, čo má vplyv aj na chuť a výživové hodnoty vajec.

Vajcia s tmavšími žĺtkami obsahujú oveľa viac xantofylov, beta-karoténov, vitamínov A a D, ktoré sú skvelé pre zdravie kostí a očí; Vitamín E, ktorý prispieva k obehu a zabraňuje oxidácii; A omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znižovať cholesterol a krvný tlak. Kurčatá sú často kŕmené krmivom obsahujúcim GMO, ako aj antibiotikami, pesticídmi a steroidmi. Takéto látky spôsobujú, že kurčatá znášajú 10-krát viac vajec ako vajcia z voľného chovu. Bledé vaječné žĺtky sú preto chudobnejšie na živiny, od ktorých sa očakáva, že budú trávené. Rozdiel je teda jasný. Zdravie sliepok, ktorých vajíčka jeme, má skutočne veľký vplyv na naše zdravie. Nehovoriac o tom, že nákupom zdravších vajec podporujeme farmárov, aby sa k svojim zvieratám správali lepšie.

loading...
Predchádzajúci článok Neuveríte, aký je na Slovensku priemerný zárobok, máte ho aj vy?
Nasledujúci článok Pápež František: „Želám vám, aby ste to urobili s pohľadom upretým nahor, ako keď sa pozeráte na vaše nádherné Tatry.“