zaujimavosti 4,323 Zobrazení

7 vedeckých teórií prečo niektorých ľudí máme radi a niektorých nie

Prečo niektorých ľudí máme radi a niektorých nie?
od Pavol 2018-07-20
 

Existujú tri fázy lásky a rôzne hormóny fungujú na každej z nich. Už dávno bolo vedecky potvrdené, že zmeny, ku ktorým dochádza v našom mozgu, keď sa zamilujeme, sú porovnateľné s psychickými poruchami. Čo sa však presne stane s našim telom a vnútri nášho tela? A prečo sa nám páčia niektorí ľudia viac ako ostatní? Veda má odpovede!

Preto vám ponúkame možnosť pozrieť sa na tieto zaujímavé štúdie plné experimentov a faktov, ktoré vám povedia viac o vás samotných a poskytnú vám niektoré kľúčové informácie, aby bola vaša komunikácia voči ostatným oveľa produktívnejšia.

Texty s bodkou na konci sú vnímané ako neúprimné a/alebo nahnevané.

Vedci zo Štátnej univerzity v New Yorku v Binghamtone s Celiou Klinovou ako školiteľkou uskutočnili experiment so 126 študentami. Museli čítať dialógy, ktoré pozostávali iba z dvoch riadkov: prvá bola otázka a druhá sa skladala z rôznych variácií odpovedí, ako je "áno", "áno", "iste" a tak ďalej. Najdôležitejšou vecou bolo, či na konci odpovede bola bodka. Potom účastníci museli zhodnotiť odpoveď. A prekvapením bolo, že vo väčšine prípadov boli odpovede bez bodky hodnotené ako úprimnejšie ako tie, ktoré mali bodku.

Pri písaní textu nepoužívame neverbálne signály, ako sú výrazy tváre, tón a hlasitosť hlasu a reč tela. Preto to všetko nahradíme textovou napodobeninou: veľké písmená a výkričníky, keď kričime, alebo keď sme naštvaní alebo gramatické chyby urobené účelne, keď chceme preukázať, že nemáme záujem alebo sme zaneprázdnení. Bodka je signálom, že sme vážni, alebo že konverzácie skončila, ako vysvetlil Mark Liberman, profesor lingvistiky. To je dôvod, prečo sa človek, ktorý používa bodku na konci vety, zdá byť nahnevaný.

Správame sa lepšie, ak sa to od nás očakáva.

Podľa efektu Pygmalion sa správame voči ľuďom spôsobom, ktorý zodpovedá tomu, čo si o nich myslíme. Toto tiež spôsobuje, že ľudia sa správajú spôsobom, akým sa od nich očakáva.

V jednom z článkov v časopise Harvard Magazine sociálna psychologička Amy Cuddyová vysvetľuje: “Ak si myslíte, že je niekto blázon, budete sa k nemu správať spôsobom, ktorý vyvoláva bláznivé správanie,” hovorí Cuddy. "A potom poviete:" Vidíte? Je to blbec!" To je jedno z nebezpečenstiev stereotypov. Keď vyvolávate správanie v súlade so stereotypmi, ktoré držíte, hovoríte si: “Vidíš? Stereotypy sú správne!”

Ak poznáte toto pravidlo, môžete ho využiť vo svoj prospech a môžete sa s ním líšiť, aby ste sa správali tak, ako to potrebujete.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Chlapík urobil 3 pizze za neuveriteľných 39.7 sekúnd
Nasledujúci článok Česká aplikácia pre nevidiacich dokáže rozoznať bankovky