pribehy 0 Zobrazení

Príbeh pôrodnej asistentky v Osvienčime, ktorá odmietla topiť novonarodené židovské deti vo vode

Stanisława Leszczyńska bola vymenovaná za matku Osvienčimu, keď sa snažila zachrániť životy čo najväčšieho počtu novorodencov v koncentračnom tábore
od Pavol 2021-09-25
 

Stanisława Leszczyńska bola vymenovaná za matku Osvienčimu, keď sa snažila zachrániť životy čo najväčšiemu počtu novorodencov v koncentračnom tábore, kde zomrelo viac ako 1,1 milióna ľudí. Narodila sa v poľskej Lodži v roku 1896 a vo veľmi mladom veku začala pracovať ako pôrodná asistentka. Keď Nemci okupovali Poľsko, bolo jej 43 rokov a žila so svojou rodinou v židovskej štvrti.

Z tejto oblasti sa stalo ghetto a Stanisława sa spolu so svojím manželom a štyrmi deťmi pokúsila pomôcť židovským rodinám s jedlom a falošnými dokladmi. Keď sa nacisti dozvedeli o jeho činnosti, bola zatknutá a poslaná do koncentračného tábora v Osvienčime. Jej manžel zomrel vo Varšavskom povstaní v roku 1944, jeho synovia boli poslaní do rôznych pracovných táborov a jeho dcéra Sylwia bola tiež odvezená do Osvienčimu. Po svojom zatknutí Stanisława vyhlásila, že je pôrodnou asistentkou, takže jej bolo umožnené pracovať ako "pôrodná asistentka" tábora, kde sa podieľala na starostlivosť o tehotné ženy a na pôrodoch.

Väčšina tehotných židovských žien bola poslaná do plynovej komory, iné potratili. Za pôrodných podmienok v tábore sa k pôrodu dostalo len niekoľko. A novonarodené deti museli pôrodné asistentky v tábore pred očami matiek utopiť vo vedre s vodou. 

Stanisława tento príkaz odmietla vykonať, hoci sa jej niekoľkokrát vyhrážali a pomáhala s jej dcérou pri pôrode. Ale aj keby zachránila deti pred utopením vo vode, nezabránilo by to tomu, aby sa dostali do rúk nacistov a nikto presne nevedel, čo sa s nimi stane. Stanisława preto označila novorodenca "tetovaním", aby ich matky mohli poznať, ak sa neskôr znovu stretnú.

Stanisława pomohla v koncentračnom tábore asi 3 000 deťom na svet. Potom, čo sa narodili, urobila všetko, čo mohhla, aby im pomohla. Z 3 000 detí bolo asi 1 500 zabitých nacistami a ďalších 1 000 zomrelo na hrozné podmienky v tábore.

Niekoľko stoviek detí narodených s modrými očami bolo adoptované nemeckými rodičmi a iba 30 z nich prežilo v tábore. Po rozpustení tábora sa Stanisława vrátil do svojho rodného mesta, kde pokračoval v práci pôrodnej asistentky. Jej úžasný príbeh sa stal známym až v povojnových rokoch a v roku 1970 sa mohla stretnúť s niektorými matkami a deťmi, ktoré zachránila na akcií vo Varšave. Stanisława Leszczyńska zomrela v roku 1947 vo veku 77 rokov.

Predchádzajúci článok V Chorvátsku našli ženu, ktorá bola dezorientovaná, so škrabancami a dehydratovaná
Nasledujúci článok S touto matematickou úlohou má problém takmer 3 milióny užívateľov Facebooku! Dokážete ju vyriešiť?