zaujimavosti 1,218 Zobrazení

Česká aplikácia pre nevidiacich dokáže rozoznať bankovky

Aplikácia Cash Reader pomáha nevidiacim a dokáže rozoznať bankovky štyroch mien.
od Pavol 2018-07-21
 

Programátor Tomáš Jelínek s kolegom Martinom Doudeřom prišli s nápadom, ktorý má potenciál vďaka použitiu novodobej technológie neuronových sietí.

Aplikácia Cash Reader uľahčí život nevidiacim tým, že rozozná bankovky pri platení či inou manipuláciou s hotovosťou. Zdĺhavý proces rozpoznávania hodnoty dokázali skrátiť na stotiny sekundy a bankovka pritom nemusí byť na fotoaparáte dokonale zaostrená a na ideálnom svetle. Prevratnej aplikácii dokonca nevadí ani deformovanie. 

Cash Reader zatiaľ funguje pre štyri meny vrátane českej koruny a časom by sa mal rozšíriť napríklad aj o platidlá severských štátov Európy či Poľsko.

V základnej verzii je aplikácia zdarma, vie rozpoznať stokoruny a dvestovky. Platená verzia stojí v doživotnej licencií 449 českých korún alebo 39 českých korún mesačne, prípadne 249 českých korún ročne. Z celkom asi 750 užívateľov aplikácie na zariadeniach Apple i Android si ju platí zhruba 250 ľudí. Spomínaná plastová šablóna stojí taktiež zhruba 500 českých korún. Výhodou je, že aj túto aplikáciu nevidiacim preplatí úrad práce. 

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok 7 vedeckých teórií prečo niektorých ľudí máme radi a niektorých nie
Nasledujúci článok Rímsky amfiteáter v Pule - Arena