cestovanie 0 Zobrazení

Rímsky amfiteáter v Pule - Arena

Rímske múzeum pod šírym nebom, ktoré bolo súčasťou viac ako 10 krajín
od Pavol 2018-07-21
 

Amfiteáter v Pule patrí k najkrajším na svete

Pula na juhu chorvátskeho Istrijského polostrova má svoje romantické čaro. Silno k nemu prispieva amfiteáter, ktorý miestni volajú Arena. A najmä on je hlavným lákadlom turistov. Je to najväčšie mesto na polostrove Istria i v celej Istrijskej župe.

Toto mesto bolo totiž v staroveku súčasťou Rímskej ríše a z tohto obdobia sa tu zachovalo množstvo pamiatok. Tou najznámejšou je samozrejme Pulská aréna (amfiteáter), ktorá patrí medzi najzachovanejšie a najväčšie rímske arény na svete a je najzachovanejšou antickou pamiatkou v celom Chorvátsku.

Istria však nie je tak čisto chorvátska – je tu veľký vplyv talianskej kultúry a jazyka, keďže celá Istria bola pred 2. svetovou vojnou súčasťou Talianska. I dnes tu je preto taliančina stále jedným z oficiálnych jazykov. V taliačine sa mesto nazýva Pola.

Stavbu amfiteátra započal cisár Augustus, pokračoval Flavian a do dnešného eliptického tvaru o šírke 100 m a dĺžke 130 m ho v druhej polovici 1. st. n. l. nechal prestavať Vespasian. V amfiteátri sa organizovali gladiátorské zápasy a neskôr v stredoveku rytierske turnaje. Jeho kapacita bola až 23 tisíc divákov. K výstavbe amfiteátra bol použitý miestny vápenec.

loading...
Predchádzajúci článok Česká aplikácia pre nevidiacich dokáže rozoznať bankovky
Nasledujúci článok Niekoľko tipov na ochranu sluchu