zaujimavosti 1,913 Zobrazení

Čaká nás najdlhšie zatmenie Mesiaca: najkrajšia udalosť nastane 27. júla o 22.22

Ľudia sa môžu tešiť na pozorovanie astronomického úkazu, aký počas života pravdepodobne už neuvidia.
od Pavol 2018-07-22
 

Večerná obloha v piatok 27. júla ponúkne pozorovateľom úplné zatmenie Mesiaca. Trvať bude takmer dve hodiny a pôjde o najdlhšie zatmenie v tomto storočí.

Po trojročnej prestávke budeme mať možnosť opäť uvidieť úplné zatmenie Mesiaca, a to v piatok večer 27. júla. A nebude to hocijaké zatmenie, ale najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí, pretože fáza úplného zatmenia potrvá takmer 104 minút.

Len na porovnanie, pred tromi rokmi trvalo zatmenie iba 73 minút. Mimoriadna dĺžka zatmenia je daná tým, že Mesiac bude prechádzať veľmi blízko stredu tieňa (tzv. umbry) Zeme.

Z niektorých miest na Zemi bude vidieť celé zatmenie, kým ostatné oblasti uvidia Mesiac počas zatmenia vychádzať alebo zapadať. Celé zatmenie bude vidieť nad východnou Afrikou a strednou Áziou, vychádzať ho bude vidieť nad Južnou Amerikou, západnou Afrikou a Európou a zapadať nad východnou Áziou a Austráliou. Na Slovensku bude možné pozorovať začínajúce zatmenie o 21:30 hod., maximálne zatmenie o 22:22 hod. a končiace úplné zatmenie o 23:13 hod. 

zdroj: https://astropresov.sk/uplne-zatmenie-mesiaca-27-7-2018/

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Niekoľko tipov na ochranu sluchu
Nasledujúci článok Ako správne skákať šípku do vody? Pokus chlapčeka baví internet