zaujimavosti 0 Zobrazení

Ceny elektriny a plynu pre domácnosti môžu budúci rok vzrásť o 80 až 100 %

Domácnostiam hrozí na budúci rok drastický nárast cien plynu a elektriny
od Pavol 2022-04-13
 

Domácnostiam hrozí na budúci rok drastický nárast cien plynu a elektriny, ktorý prispeje k tomu, že inflácia v roku 2023 klesne len mierne. Pri súčasnej úrovní trhových cien energií môžu ceny elektriny a plynu pre regulovaných odberateľov v budúcom roku vzrásť o 80 až 100 % oproti súčasnosti, v prípade tepla o vyše 40 %. Informoval o tom hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz.

Vysvetlil, že súčasné extrémne vysoké a veľmi nestabilné trhové ceny energií sú pod vplyvom viacerých bezprecedentných geopolitických faktorov, ako sú napríklad otázky okolo dodávok zemného plynu z Ruska do EÚ či vplyv vojenskej agresie Ruska na Ukrajine na globálnu ekonomiku. "Trhové ceny energií sú v súčasnosti extrémne vysoké a veľmi nestabilné, čo vnáša vysokú mieru neistoty do odhadov budúcich cien energií. Pri pokračovaní súčasných úrovní trhových cien elektriny a plynu budú regulované ceny pre zraniteľných odberateľov výrazne vyššie ako v súčasnosti," povedal predseda ÚRSO Andrej Juris.

Uvedené odhady podľa neho vychádzajú zo súčasne známych úrovní trhových cien energií, ktoré sú veľmi nestabilné. Z toho dôvodu je potrebné považovať vyššie uvedené za ilustratívny odhad dosahov, ktorý indikuje možný vývoj regulovaných cien energií na budúci rok. Skutočné dosahy na odberateľov budú známe v závere tohto roka po implementácii memoranda so Slovenskými elektrárňami a po ukončení relevantných cenových konaní. Úrad bude v najbližšom období dôsledne skúmať oprávnenosť nákladov a primeranosť ziskov regulovaných subjektov a využije všetky dostupné prostriedky na minimalizáciu dosahov na regulovaných odberateľov.

zdroj: cas.sk, foto: pixabay.com

loading...
Predchádzajúci článok Prvý aprílový víkend so sebou priniesol aj sneženie
Nasledujúci článok Toto sú otváracie hodiny počas Veľkonočných sviatkov