zaujimavosti 0 Zobrazení

Máte poškodenú bankovku? Môžete si ju bezplatne vymeniť

Ak sa vám voľakedy stalo, že ste poškodili eurovú bankovku, netreba zúfať. Môžete si ju totiž bezplatne vymeniť
od Pavol 2022-04-16
 

Ak sa vám voľakedy stalo, že ste poškodili eurovú bankovku, netreba zúfať. Môžete si ju totiž bezplatne vymeniť. Urobiť tak môžete osobne v pokladnici Národnej banky Slovenska (NBS) v Bratislave alebo v jednom z piatich pracovísk NBS. Jednoducho na pracovisko prinesiete poškodenú bankovku a vyplníte príslušné tlačivá. „Výmena znehodnotených, necelých a inak poškodených eurobankoviek a euromincí sa realizuje pri dodržaní rovnakých postupov a vyplnení rovnakých tlačív ako sú uvedené pri výmene nepoškodených eurobankoviek a euromincí,“ uvádza na webe NBS. Prinesiete si teda so sebou originály alebo úradne overené fotokópie identifikačnej dokumentácie (občiansky preukaz, pas, povolenie na pobyt) a vyplníte tlačivo Vyhlásenie klienta.

Poškodené bankovky vymieňajú aj komerčné banky. Rozdiel je v tom, že takéto banky prijímajú iba bankovky, ktoré sú kompletné, natrhnuté alebo chýba menej ako jeden centimeter z bankovky. Ak sa rozhodnete priniesť poškodenú bankovku do komerčnej banky, počítajte s tým, že to nemusí byť zadarmo.

Poškodenú bankovku vám v NBS vymenia na počkanie, v prípade, že chýba väčší kus, je potrebné uviesť, ako došlo k poškodeniu. Náhradu nedostanete za úmyselne poškodené bankovky, ktoré pochádzajú z trestného činu alebo bol ich poškodením trestný čin spáchaný. Keď už ale takéto bankovky máte v peňaženke, odovzdajte ich v NBS s písomným vyhlásením, ako ste sa k nim dostali.

zdroj: dnes24.sk, nbs.sk

loading...
Predchádzajúci článok Toto sú otváracie hodiny počas Veľkonočných sviatkov
Nasledujúci článok Netflix: koľko budete musieť zaplatiť, ak zdieľate svoje heslo?