zaujimavosti

Dôchodcov čaká historicky najvyšší nárast penzií. Aká bude priemerná starobná penzia?

Dôchodky sa od začiatku budúceho roka zvýšia o 11,8 percenta
od Pavol 2022-07-23
 

Prvé mesiace roka 2022 prinášajú zlé správy pre všetkých ľudí, ktorí nakupujú v obchodoch alebo tankujú na čerpačkách. Také vysoké nárasty inflácie Slovensko nezažilo už vyše 20 rokov. Dvojnásobne sa to dotýka tých najzraniteľnejších - dôchodcov. Za prvých päť mesiacov narástla dôchodcovská inflácia o 11,3 percenta.

Pre minimálne dôchodky platí osobitný mechanizmus, valorizácia sa ich priamo netýka. Poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára budúceho roka zvýši o 11,8 percenta jeho pôvodne vypočítaný dôchodok. Sociálna poisťovňa ho porovná s výškou poberaného minimálneho dôchodku. Ak je jeho pôvodný dôchodok aj po valorizácii nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok.

Zároveň platí, že suma minimálneho dôchodku sa od 1. januára budúceho roka nemení. Ak bude po zvýšení dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára budúceho roka, nárok na minimálny dôchodok zaniká. Poisťovňa bude dôchodcovi vyplácať jeho valorizovaný dôchodok. Ten bude totiž vyšší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Od začiatku tohto roka sa dôchodky zvýšili o 1,3 percenta. Išlo o medziročný nárast cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok minulého roka.

Predchádzajúci článok Mladík nahral na sociálne siete video zo svojej práce, kde si pochvaľoval, že takmer nič nerobí, video sa stalo virálnym a z práce ho vyhodili
Nasledujúci článok ÚRSO ukázal očakávané ceny elektriny, plynu a tepla na rok 2023