zdravie 1,620 Zobrazení

V Nemecku našli v lese veľké africké kliešte

Prenášajú škvrnitý týfus a krvácavé horúčky
od Pavol 2018-08-21
 

Vedci z nemeckej univerzity v Hohenheime a Inštitútu pre mikrobiológiu nemeckej armády bijú na poplach.

V nemeckých spolkových krajinách Dolné Sasko a Hesensko objavili 7 obrích afrických kliešťov druhu Hyalomma marginatum, ktoré prenášajú veľmi vážne ochorenia. Sú to napríklad škvrnitý týfus či horúčka Skalistých hôr. Experti sa obávajú, že s otepľovaním sa tento druh usadí v strednej Európe.

Tieto kliešte s pruhovanými nohami sa objavili v okolí Hannoveru, v Osnabrücku a vo Wetterau. Parazit je zhruba päťkrát väčší ako bežný kliešť, môže dosahovať dĺžku až 2 cm.

Okrem toho, že tento africký druh je proti európskemu podstatne väčší, prenáša tiež oveľa vážnejšie choroby.

Medzi najznámejšie choroby spôsobené týmto kliešťom patrí škvrnitý týfus, arabská a krymsko-konžská krvácavá horúčka a tiež horúčka Skalistých hôr. V našich zemepisných šírkach sú tieto ochorenia zriedkavé. Ochorenie sa prejavuje vysokou horúčkou, silným dráždivým kašľom a početnými komplikáciami.

Vyhľadávajú veľké zvieratá
Africká kliešte sa prisajú predovšetkým na veľké zvieratá, napríklad kone. Ich hostiteľom ale môže byť aj človek.

Vedci pripisujú výskyt afrických kliešťov horúcemu a suchému počasiu, ktoré panovalo tohtoročné leto v Nemecku. Tento tropický druh kliešťov totiž preferuje výrazne nižšiu vlhkosť než bežné kliešte.

Odborníci očakávajú, že počty tohto parazita, ktorého výskyt je obvyklý v Afrike či Ázii, budú v Nemecku narastať vzhľadom na zmeny klímy. 

zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/481076-v-nemecku-nasli-v-lese-velka-africka-klistata-prenaseji-skvrnity-tyfus-a-krvacive-horecky.html

loading...
Predchádzajúci článok Čo všetko o vás prezradí tvár nosa?
Nasledujúci článok Predávkovanie kávou? Pozor na tieto signály