zdravie 66,510 Zobrazení

11 príznakov rakoviny, ktoré by ste nemali ignorovať

Zhubná rakovina dáva o sebe vedieť, toto sú jej varovania!
od Pavol 2018-08-24
 

Zhubné nádory (iné názvy: malígny nádor, malígny/zhubný novotvar, malígna/zhubná neoplazma; rakovina, kancer, zastarano rak; lat. cancer) sú skupinou ochorení zahŕňajúcou útvary s abnormálnym rastom buniek s potenciálom invadovať alebo sa šíriť do iných častí organizmu. Nie všetky nádory sú rakovinou. Rozoznávame nádory malígne (zhubné) a nádory benígne (nezhubné). Benígne nádory sa nešíria do iných častí organizmu a nezakladajú metastázy.

Ako rakovina (kancer, rak, lat. cancer) sa v širšom zmysle označuje aj zhubné/malígne nádorové ochorenie, teda ochorenie resp. patologický stav prislúchajúce/-ci k alebo vedúce/-ci k vzniku zhubného nádoru.

Slovo rakovina vzniklo kvôli podobnosti medzi prerastajúcim nádorom a klepetami raka. Aj v iných jazykoch sa používa táto podobnosť: lat./angl. cancer, nem. Krebs, rus. rak. Pôvodne sa slovom rakovina označoval len karcinóm.

Toto je 11 príznakov, na ktoré by ste si mali dať pozor.

1. Trvalá únava

Častý pocit únavy môže mať príčinu vo veľa veciach, pričom jednou z nich je rakovina. Takýto príznak môže spôsobiť rakovinu hrubého čreva a leukémiu. Ak ste unavený viac ako považujete za normálne alebo dlhšie, vyhľadajte lekársku pomoc.

2. Dramatická a nevysvetliteľná strata hmotnosti

Ak ste náhle schudli a nemáte naozaj vysvetlenie, mohol by to byť hlbší dôvod.

Väčšina druhov rakoviny spôsobí, že v určitej miere stratíte váhu, takže pozorujte tieto čísla.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Tieto páry znamení zverokruhu majú najkrajšie vzťahy!
Nasledujúci článok Rodina legendy F1 odhalila, čo robí keď vidí prirodzenú krásu okolo seba