zaujimavosti 0 Zobrazení

Nová nádej pre nevidiacich – bionické oko

Vedci vytvorili prototyp bionického oka
od Igor 2018-08-30
 

Výskumníci tvrdia, že urobili veľký krok smerom k vytvoreniu bionického oka, ktoré by mohlo pomôcť nevidiacim ľuďom v budúcnosti lepšie vidieť.

V časopise Advanced Materials bolo nedávno publikované, že vedci z Univerzity v Minnesote vytlačili rad svetelných receptorov na hemisférovej sklenenej kopule. Používali vlastnú 3D tlačiareň na tlač základne strieborných častíc a potom vytlačili fotodiódy na povrchu, ktoré konvertovali svetlo na elektrickú energiu.

To im dalo prototyp "oka", ktoré bolo na 25 percent efektívne pri premene svetla na elektrickú energiu. Teoreticky by takéto zariadenie mohlo byť neskôr použité na konverziu skutočného svetla na signály, ktoré by mohol následne interpretovať mozog človeka.

"Bionické oči sa zvyčajne považujú za sci-fi, ale teraz sme už bližšie ako kedykoľvek predtým vďaka multimateriálovej 3D tlačiarne," uviedol spoluautor Dr. Michael McAlpine.

"Máme pred sebou dlhú cestu k spoľahlivej bežnej tlači aktívnej elektroniky, ale naše 3D-tlačené polovodiče už teraz začínajú ukazovať, že by mohli potenciálne súperiť s účinnosťou polovodičových zariadení vyrobených v zariadeniach pre mikrokapacitnú výrobu," dodal. "Okrem toho môžeme ľahko vytlačiť polovodičové zariadenie na zakrivenom povrchu, čo mikrokapacitná technológia neumožňuje."

Pokračovanie a video na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Nie je dôležité byť pekná, ale páčiť sa sama sebe
Nasledujúci článok Prečo futbalisti vypľúvajú, a nepijú vodu počas zápasu