zdravie 4,942 Zobrazení

Podľa najnovších štúdií nás slzy robia psychicky odolnejšími

Ľudia, ktorí často plačú, sú mentálne silnejší.
od Pavol 2018-09-17
 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo niekoho rozplače obyčajná reklama v televízií, zatiaľ čo niekto iný ledva vypustí slzu pri strate nejakého blízkeho človeka? Má dobrý plač význam, je potrebné ho potláčať, alebo to má nejaký fyziologický či psychologický význam?

Vedci začali študovať plač v snahe pomôcť nám lepšie pochopiť, čo ľudské slzy znamenajú zo sociálnych, psychologických a neuro-vedeckých perspektív. Nedávne štúdie ukazujú, že plač je nielen úplne zdravý, ale je tiež dôležitý pre dobré duševné zdravie a stabilitu.

Plač je dobrý pre vaše duševné zdravie

Plač je súčasťou nášho ľudského emočného balíčka. Plač poskytuje efektívny kanál a filtruje znepokojujúce myšlienky a rušivé udalosti. Časté potláčanie vašich emócií a zadržanie sĺz môže viesť k dlhodobej psychickej ujme.

Tu sú 4 dôvody, prečo by ste mali nechať slzy prúdiť:

1. Plač zmierňuje stres

Slzy majú terapeutický účinok a plač je vo svojej podstate očistný. Pred tridsiatimi rokmi vedci zistili, že emocionálne slzy majú v sebe viac bielkovín ako slzy, ktoré nám tečú bez prítomnosti emócií (napríklad slzy z krájania cibule). Tvrdia, že pri plači dochádza k dôležitým psychologickým a fyziologickým zmenám. Experimentálny psychológ Alex Goetz, to vyjadril takto:
„Slzy plnia dôležitý účel. Emocionálne slzy, teda tie, ktoré roníme pod vplyvom stresového hormónu, sú najlepším spôsobom vylúčenia stresu. I keď nás plač môže dostať do rozpakov, treba mu dať voľný priebeh. Je to znak toho, že sa nachádzame na vrchole stresu, ktorý je pre náš organizmus škodlivý.“

Fyzický proces hlbokého, emocionálneho plaču v sebe zahŕňa svalové kŕče, zrýchlený dych a slzy, ktoré najprv dosahujú vrchol a potom postupne odznejú. Počas tohto procesu sa telo opätovne napína a relaxuje – a stres spolu s fyziologickými príznakmi postupne odznieva.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Spoznali sa piatok 13-teho a otestovali svoje šťastie pri zoskoku padákom
Nasledujúci článok Báječné špekáčiky na pive