
Predpovedal Nostradamus požiar v Notre Dame?
- od Pavol
- pred 689 dňami
Máte cigaretu spojenú s chvíľkou pohody, alebo sa jej prostredníctvom upokojujete? Keďže sa fajčenie cigariet nezlučuje so zdravím jedincom, pokúste sa raz a navždy prestať. Váš zdravotný stav a kondícia vám tú námahu vráti. Fajčenie cigariet samozrejme patrí do kategórie závislosti. A s tými sa veľmi ťažko bojuje. Vyžadujú totiž železnú vôľu, odhodlanie a chcenie. A mnoho ľudí, ktorí na nejakú dobou prestali fajčiť, sa k nikotínu zase vráti.
Prečo je tomu tak? Mnoho žien sa bojí nasledujúceho priberania (čo je častá realita) a muži zase bojujú s nervozitou, potením a inými abstinenčnými príznakmi. Ako sa s týmito dôsledkami popasovať a už na cigaretu nesiahnuť?
Túžite prestať, ale nechcete sa ochudobniť o "pocit šťastia," ktoré vám cigareta dáva? Úžasným zdrojom endorfínov sa môže stať pohyb. Dychové cvičenia alebo inhalácie vám pomôžu s počiatočnou dýchavičnosťou. Dobré je pred samotným krokom, kedy chcem prestať fajčiť, doplniť telu látky, ktoré sa fajčením dostávajú z tela von. Je to napríklad zinok, ktorý môžete dodať organizmu buď vo forme doplnkov stravy alebo ideálne v čerstvých potravinách. Nájdete ho v strukovinách, pšeničných klíčkoch a semienkach. Ďalej je vhodná zvýšená konzumácia rýb, orieškov, olejov a vitamín C (ideálne z ovocia).
Je dobré zamerať sa na jedlo už od raňajok. Pretože práve v raňajkách veľká časť fajčiarov nahrádza rannú cigaretu a má pocit, že ich zasýti. Raňajky by teda mali obsahovať dostatočné množstvo sacharidov, ktoré sú dôležité pre regeneráciu serotonínu v mozgu. Práve s jeho nízkou hladinou sú spájané sklony k depresii. Kávu možno nahradiť napríklad čajom či inou tekutinou, ktorá žalúdok nebude dráždiť.
Pokračovanie na ďalšej strane...
© 2019 PROMAGAZIN