zaujimavosti 2,293 Zobrazení

Ako zomreli cestujúci na Titaniku?

Veľa z nich zabili záchranné vesty
od Pavol 2018-10-04
 

Asi by ste povedali, že sa utopili. Ale ono je to samozrejme oveľa zložitejšie - utopenie bolo zrejme menej častou príčinou smrti


Na Titanicu zahynulo 1503 ľudí. Príčiny smrti sa väčšinou nepodarilo zistiť, ale dajú sa rekonštruovať. Celkovo sa z vôd Atlantického oceánu podarilo vyloviť 330 tiel, ale vtedy sa ešte príliš príčiny smrti neurčovali - rovnako ako sa veľmi ťažko stanovovala identita.


Aké teda boli najčastejšie príčiny smrti? Ale aj z bežných opisov tiel sa dá niekedy poznať, čo bolo príčinou smrti.


Zamrznutie

Voda mala v čase stroskotania teplotu asi 0 stupňov. To dáva netrénovanému človeku asi 15-20 minút života. Potom zomrie - a nie je to nič príjemné. Tieto teoretické predpoklady potvrdzujú tiež svedectvo tých, ktorí tragédiu prežili. Krátko potom, čo sa Titanic potopil, sa nad oceánom začali rozliehať hrôzostrašné výkriky - vydržali ale len tých 15 minút, potom zavládlo ešte desivejšie ticho.

Tí, ktorí v ľadovej vode prežili, mali buď neuveriteľné šťastie, alebo vedeli, ako minimalizovať teplotné straty. Najdôležitejšie bolo ochrániť hlavu. Najdôležitejšie si bolo zakryť hlavu, pretože tá totiž môže až za 40 percent všetkých tepelných strát. Všeobecne platilo, že tí, ktorí minimalizovali energetické straty, vydržali najdlhšie. K tomu mohlo pomôcť napríklad to, že vo vode zbesilo netrepali rukami, ale snažili sa o pomalšie pohyby, ale napríklad aj konzumácia niečoho energetického pred skokom do vody.

Takto sa zachránil napríklad Charles Joughin, kuchár-opilec, ktorý sa spije takmer do nemoty - ale prežije. Tento muž najprv pomáhal nosiť zásoby do záchranných člnov, ale potom podľahol beznádeji. Vo svojej kajute sa opil a potom vyrazil na palubu užiť si posledné chvíle svojho života. Podľa svedectva niekoľkých cestujúcich sa mu podarilo nenamočiť si hlavu. Vo vode strávil takmer tri hodiny, prežil bez závažnejších následkov.

Vražedné vesty

Hoci mali vesty životy zachraňovať, veľa ľudí zrejme o život pripravili. Na lodi ich síce bol dostatok pre všetkých, ale posádka ich nevedela používať. Nikto teda nevedel cestujúcim poradiť, ako si ich správne navliecť a ako sa v nich dostať do vody. Nebolo to nijako jednoduché. 

Cestujúci skákali do vody z pomerne veľkej výšky, takže pád na hladinu bol značne drvivý. Paluby boli nad vodou vyššie, než je veľkosť najväčšej skokanskej veže...

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Recept na kuracie prsia plnené špenátom a syrom
Nasledujúci článok Týchto 10 vtipov o Chuck Norrisovi poznáte?