zaujimavosti 0 Zobrazení

V Británii bezhotovostné platby predbehli platbu hotovosťou!

Bezhotovostné platby idú do popredia. Znamená to koniec reálnych peňazí?
od Igor 2018-06-21
 

 

V roku 2017 po prvýkrát vo Veľkej Británii elektronické platby predbehli tradičné finančné prostriedky. Prispela k tomu stále stúpajúca popularita bezkontaktných platieb, mobilných platieb a on-line nakupovanie cez internet.

 

Spotrebitelia vo Veľkej Británii v roku 2017 vykonali 13,2 miliárd platieb prostredníctvom debetných kariet, v porovnaní s 13,1 miliardami platieb v hotovosti. Bezkontaktné platby vzrástli skokom, o 97 %, čo podľa správy predstavuje 5,6 miliardy transakcií. Najfrekventovanejším miestom, kde ľudia využívali svoje bezkontaktné karty sa stali supermarkety, tu ľudia vykonali 38 % všetkých takýchto platieb.

Vynechanie hotovostných platieb samozrejme ešte pár rokov potrvá, aj keď prognózy z britskej finančnej správy predpovedajú pokračujúci pokles využívania fyzických peňazí. Platby bankovkami a mincami klesli v minulom roku o 15 %, stále to ale predstavuje 34 % nákupov. Zaujímavosťou je, že viac ako 3 milióny ľudí takmer nikdy nepoužili hotovosť, ale naopak 2,2 milióna stále používajú predovšetkým fyzické peniaze.

loading...
Predchádzajúci článok Kňaz dal chlapcovi facku, lebo plakal! Rodičia na krste svojho syna v šoku.
Nasledujúci článok Prečo bol dnes najdlhší deň v roku?