zaujimavosti 0 Zobrazení

Dnes si pripomíname medzinárodný deň za odstránenie chudoby

17. október je medzinárodný deň za odstránenie chudoby
od Pavol 2018-10-17
 

Hoci to možno väčšina z vás nevie, ale dnešný dátum 17. október je medzinárodným dňom za odstránenie chudoby.

17. október bol uznesením Valného zhromaždenia OSN zo dňa 22.decembra 1992 vyhlásený za medzinárodný deň za odstránenie chudoby. Inicializácia tohto dňa sa viaže na meno francúzskeho katolíckeho kňaza Josepha Wresinského (1917 – 1988). 

Z jeho iniciatívy sa totiž 17. októbra 1987 zišlo na námestí Trocadero v Paríži 100 tisíc ľudí zo všetkých sociálnych vrstiev, z rôznych končín sveta. Ich zámerom bolo vyvinúť na spoločnosť tlak v prospech rešpektovania ľudských práv. 

Kto bol Joseph Wresinski?


zdroj: www.joseph-wresinski.org

Joseph Wresinski sa narodil 12. februára 1917 ako syn Poliaka a Španielky v Angern vo Francúzsku. Detstvo prežil v trpkej chudobe. Po vyučení sa opäť vrátil do školských lavíc, aby sa stal kňazom. Pritom chcel zostať verný svojím koreňom a stáť predovšetkým v blízkosti chudobných.

Po vysvätení pôsobil ako kaplán, neskôr ako farár. V roku 1956 mu biskup navrhol, aby prevzal prácu v tábore bezdomoveckých rodín v Noisy-le-Grand (východne od Paríža), kde žilo takmer 250 rodín. Príchod na toto miesto bol preňho skutočne šokujúci. Vložil celú svoju energiu, aby bola týmto rodinám priznaná ich dôstojnosť, aby bolo rešpektované ich človečenstvo s vlastnou a jedinečnou životnou skúsenosťou, aby neboli vylúčení zo spoločnosti.

Prekonať biedu znamenalo preňho nasýtiť hlad po poznaní a po budúcnosti – namiesto ponižujúceho rozdávania polievky. Navrhol rodinám v Noisy-le-Grand, aby spoločne založili detskú škôlku a knižnicu. Postupne boli zriadené kaplnka, dielňa, práčovňa.

Spolu s rodinami v Noisy-le-Grand založil Joseph Wresinski spolok, ktorý sa neskôr rozvinul v hnutie “Aide à Toute Détresse” (ATD, “Pomoc v najväčšej núdzi”).

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Laci zo SuperStar šokoval divákov hereckým výkonom v súdnej sieni
Nasledujúci článok V Kanade zlegalizovali marihuanu