zaujimavosti 2,150 Zobrazení

Ak deťom zvyknete uštedriť výprask, v dospelosti môžu byť agresívne

Toto sú všetky dopady, ktoré môžu detí mať v dospelosti, ak sú v detstve bite.
od Pavol 2018-10-19
 

Každému je známe slovenské porekadlo: „Ohýbaj ma, mamko, pokiaľ som ja Janko…“ Toto známe porekadlo, akoby hovorí o tom, že dieťa by sa malo fyzciky trestať, pokiaľ je správanie dieťaťa neprístojné, ale je to skutočne správny prístup rodičov, aké to ma dopady pre detí v dospelostí? 

Aj v 21. storočí, existujú rodičia, ktorí si myslia, že ak budú svoje deti biť, či už rukou alebo nejakým predmetom, že si deti dokážu poddať a budú sa správať, tak ako majú. Mnohokrát rodičia využívajú výhovorku typu, že aj v minulosti to tak rodičia praktizovali, a pomáhalo to. 

Vedci zistili, aké to ma totiž následky pre deti

Časopis Psychology Today uviedol, že mnohí z rodičov, ktorí zastávali názor, že deti je potrebné aj fyzicky udrieť vo väčšine prípadov presadzovali rasizmus, fajčili či pili alkohol počas tehotenstva, utláčali ženy a robili mnoho ďalších vecí, ktoré by sme určite neoznačili ako správne.

Čo bolo zo štúdie zaražujúcejšie je fakt, že veľa rodičov, ktorí zvyknú fyzicky trestať svoje deti, namiesto toho, aby sa pokúsili ich niečo naučiť im slúžili na uvoľnenie a odreagovanie. 

Výsledky štúdie preukázali, že bitím detí z nich môžete vychovať násilníckych a agresívnych jedincov s emocionálnymi problémami.

Na CNN predstavili štúdiu z lekárskej univerzity v Texase, ktorá skúmala 800 dospelých a zistila, že väčšinu účastníkov výskumu, ktorí sa vo vzťahoch správali násilnícky, rodičia doma bili. „Bez ohľadu na to, či išlo o týranie alebo nie, samotný výprask bol u detí spúšťačom ich neskorších násilníckych sklonov”, vyjadril sa pre CNN vedúci autor štúdie a profesor psychiatrie na lekárskej univerzite v Texase Jeff Temple.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Prekvapenie roka: Kali & IMT SMILE prichádzajú s novým hitom: Poď so mnou
Nasledujúci článok Pripravte si domáce Salko