zaujimavosti 2,703 Zobrazení

10 pravidiel etikety, o ktorých ste sotva vedeli, ale mali by ste ich ovládať

Etiketa je súbor pravidiel spoločenského správania. Môžeme teda povedať, že koordinuje s našim správaním a mala by nás viesť k tolerancii, empatii a povedzme k slušnému a peknému správania.
od Pavol 2018-11-10
 

Etiketa je súbor pravidiel spoločenského správania. Môžeme teda povedať, že koordinuje s našim správaním a mala by nás viesť k tolerancii, empatii a povedzme k slušnému a peknému správaniu.

Etiketa a spoločenské normy sa však v dnešnej dobe čoraz viac rúcajú a miznú, ale ak chceš zapôsobiť vystupovaním a správaním na úrovni namiesto hulvátskeho slovníka a predvádzania sa, nasledujúce pravidlá, aj keď často nepísané, by vám mohli pomôcť. 

V skutočnosti sú základné pravidlá etikety celkom jednoduché. Je to kultúra reči, spoločenská zdvorilosť, úhľadný vzhľad a kontrola nad našimi emóciami.

Správate sa podľa týchto pravidiel?

  • Keď poviete: "Pozývam ťa," znamená to, že platiť budete vy. Môžete ale povedať, "Poďme do reštaurácie." V tomto prípade platí každý sám za seba. Ak sa muž ponúkne, že zaplatí za ženu, mala by to prijať.
  • Nikdy nechoďte na návštevu neohlásene. Určite túto situáciu poznáte. Toho daného človeka môžete mať veľmi radi, ale keď príde neohlásene a navyše v nevhodnú dobu, potom to nie je veľmi korektné. 
  • Nedávajte svoj mobilný telefón na stôl, keď ste na verejnosti. Tým ukazujete, že telefón hrá vo vašom živote dôležitú úlohu, že sa v danej spoločnosti nudíte, a že kedykoľvek pokojne prerušíte rozhovor, aby ste skontrolovali, čo je nové na sociálnych sieťach alebo odpovedali na hovor či sms. Večný problém modernej doby.
  • Nepozývajte ženu na rande v prípade, že celý večer strávite smskovaním. To nadväzuje na predchádzajúce pravidlo.
  • Muž nikdy nenosí žene kabelku. Mal by jej však vždy vziať kabát napr. v divadle alebo v reštaurácii.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Týmto spôsobom vás telo varuje, že má nedostatok vápnika
Nasledujúci článok Pozrite sa, ako rastie slovenský národný futbalový štadión