zaujimavosti 0 Zobrazení

Toto sú 3 dôležité rady pre vodičov, ktoré sa oplatí dodržať

Na konci článku sme pripravili bonus, ktorý poslúži všetkým ľuďom, ktorí si plánujú kúpiť auto.
od Pavol 2018-11-28
 

Niektorí sa domnievajú, že na zabezpečenie úplnej bezpečnosti pri šoférovaní auta stačí poznať dopravné predpisy. Avšak, okrem príručiek existujú aj iné typy pravidiel. Napríklad nastaviť bezpečnú polohu sedadla. Ak sa o to nestaráte, môžete ssi pravdepodobne vážne ublížiť aj v prípade miernej kolízie.

Teraz vám prezradíme čo robiť, aby ste napríklad nebrzdili v nesprávnom čase, alebo ako upraviť svoje sedadlo. Na konci článku sme pripravili bonus, ktorý poslúži všetkým ľuďom, ktorí si plánujú kúpiť auto.

1. Nastavte si správne sedadlo vodiča

Mnohí sa domnievajú, že pozícia, v ktorej sedíte za volantom, nie je dôležitá. Bezpečnostné podmienky sú však presne určené pozíciou vodiča.

Správna poloha z bezpečnostného hľadiska:

Táto poloha uvoľní zadné zaťaženie a bude pohodlnejšia počas dlhých ciest.

Prečo je to dôležité: každý človek, ktorý sa dostane do núdzovej situácie, koná podľa inštinktu. Napríklad v prípade kolízie väčšina ľudí položí ruky na volant a nohy na pedále zošliapnuté až na podlahu. S kolenami a lakťami v úplne rovnej polohe môžete utrpieť zranenie aj po miernom náraze.

Príklad nesprávnej polohy: kvôli nesprávnej polohe operadla spadne telo vodiča dozadu, ruky môžu držať volant len mierne a okrem toho vodič bude ďaleko od volantu a pedálov.

Kolená a lakte mierne ohnuté ľahko neutralizujú náraz. Najprv nastavíme operadlo do správnej výšky a sklonu. Pravú nohu umiestnite na brzdu a ľavou nohou úplne pritlačte na spojkový pedál (ak máte vozidlo s automatickou prevodovkou, položte ľavú nohu mimo). Naklonením sedadla dopredu dostanete správne zakrivenie v kolenách.

Malo by to vyzerať takto:

Teraz je potrebné nastaviť sklon sedadla. Keď sa snažíte natiahnuť nohy, musíte pevne dosiahnuť na zem a na pedále. Telo by sa nemalo pohybovať cez operadlo. Ak sa to stane, musíte sklopiť operadlo o niečo bližšie k vertikálu. Poloha je správna, ak sa vaše telo nehýbe dozadu ani dopredu.

Posledná fáza nastavenia pre správne držanie tela spočíva v hľadaní ideálnej polohy volantu:

  • Medzi nohami a volantom by ste mali ľahko prejsť dlaňou, ktorá sa otáča bokom.
  • Natiahnite ruku. Ak zapästím dosiahnete na vrchnú časť volantu, vzdialenosť je správna.

Malo by to vyzerať takto:

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Šéf a zvodná sekretárka
Nasledujúci článok Koho by ste pustili sadnúť?