zaujimavosti 0 Zobrazení

Toto je zoznam potravín, ktoré svojmu psovi rozhodne nedávajte

Môžu ich ohroziť na živote!
od Pavol 2018-12-04
 

Všetci by sme svojim štvornohým miláčikom radi dopriali to najlepšie. Niekedy si ale neuvedomíme, že to, čo nám chutí, im môže ublížiť. Kým človek patrí medzi všežravce, pes je mäsožravec a jeho trávenie sa od toho nášho v mnohých veciach líši.

Na internete koluje veľa zoznamov, pre psov zakázaných či dokonca jedovatých druhov zeleniny a ovocia. Objavuje sa na nich aj veľa ovocia a zeleniny, napr. cibuľa, cesnak, avokádo, hrozno či dokonca hlávkový šalát. Niektoré druhy zeleniny sú pre psov ťažko stráviteľné, a preto sa nesmie pridávať príliš často a vo veľkom množstve, ale v malom množstve sú prospešné (napr. cesnak a cibuľa obsahujú antibakteriálne látky) - alebo ako sa hovorí, všetko s mierou. Preto nám príde najlogickejšie deliť potraviny na jedovaté, vhodné, menej vhodné a nevhodné potraviny.

Jedovaté potraviny:

Jedovaté potraviny by vašim psíkom mohli spôsobiť nepríjemné zažívacie ťažkosti, alebo ich dokonca ohroziť na živote. Patria tu predovšetkým jedovaté druhy húb, ľudské jedlo (obsahujúci prepálené tuky, soľ, korenie), cukrovinky a čokoláda. Svojho psíka oveľa viac potešíte surovou kosťou alebo rôznymi sušenými uškami, nožičkami a krídlami ako čokoládou či inými sladkosťami. Navyše tieto psie maškrty psíkom nielen chutia, ale pri ich ohryzávaní si tiež brúsia chrup a cvičia žuvacie svaly.

Čokoláda

Čokoláda je tou vôbec najnevhodnejšej potravinou. Obsahuje metylxantíny - kofeín a teobromín, ktoré psy ohrozujú na živote. Psy sú na ne mimoriadne citlivé a nedokážu ich vylučovať ako ľudia, vylučujú ichveľmi pomaly. Zatiaľ čo u ľudí sa metylxantín rozpadá približne za dve hodiny, psy k tomu potrebujú deväťkrát dlhšiu dobu. Odhadovaná smrteľná dávka pre zdravého psa je približne 300 mg teobromínu na jeden 1 kg váhy psa a v horkej čokoláde je asi 500 mg teobromínu na 100 g tabuľku. Čokoláda tiež vo veľkej miere obsahuje tuky, čím ohrozuje funkčnosť pankreasu.

Pri častej konzumácii čokolády môže dokonca dôjsť k poruchám srdcového rytmu, čo môže byť pre psa aj smrteľné. Nebezpečnejšia je horká čokoláda a čokoláda na varenie, pretože má vyšší obsah kakaa. Psa vážiaceho 10 kg tak môže zabiť už 500-600 g mliečnej čokolády či 90 g čokolády na varenie. Otrava metylxantínom sa prejavuje zvracaním, zvýšenou aktivitou, nepokojom, citlivosťou na dotyk, zrýchleným dychom a tlkotom srdca, slabosťou, triaškou a stratou kontroly nad svalstvom nôh. Potom môže nastať kóma a smrť.

Ak viete, že váš psík zjedol väčšie množstvo čokolády či kakaa, a nejaví zatiaľ žiadne príznaky otravy, snažte sa u neho vyvolať vracanie do 4 hodín od požitia čokolády. Ak je to doba už dlhšia, dajte mu aktívne živočíšne uhlie vo forme tabliet, a to 1-2 g / kg živej hmotnosti psa. Potom mu podajte preháňadlo, ale nie na olejovej báze.

Sladkosti

Cukríky, pečivo, sušienky alebo napr. koláčiky obsahujú xylitol - prirodzený cukrový alkohol, ktorý sa vyskytuje aj v ovocí a zelenine. U psov táto látka zvyšuje hladinu inzulínu, čo ich môže ohroziť na živote. Medzi príznaky patrí slabosť, strata koordinačných schopností a kŕče, ktoré sa objavujú po pol hodine po požití. Xylitol navyše poškodzuje aj pečeň.

Káva

Káva obsahuje značnú koncentráciu kofeínu. Veľká koncentrácia kofeínu blokuje adenozinové receptory, čím prispieva k poruchám srdcového rytmu. Kofeín zvyšuje množstvo vápnika v srdcovom svale a to môže spôsobovať kŕče. Pre psov je nebezpečná už dávka 100-200 mg na jeden kilogram. Príznaky sú rýchle a patrí medzi ne hnačka, vracanie, vyšší krvný tlak, nepokoj, poruchy srdcového rytmu. K smrti psíka dochádza pri vyčerpávajúcich kŕčoch, ktoré vedú k zlyhaniu obehovej sústavy.

Soľ

Dôsledkom prílišného solenia je zlý metabolizmus a následné priberanie. Vysoké množstvo soli vedie k zvýšenému krvnému tlaku. Trocha soli je samozrejme nevyhnutné pre trávenie ako ľudí, tak psov, ale slané jedlo psom veľmi chutí a pri kŕmení nevedia, kedy prestať.

Varené kosti

Surové kosti psi dokážu stráviť, ale varené sú pre nich nebezpečné, pretože sú krehké a ľahko sa odlomia. Obvzlášť nebezpečné sú kuracie kosti, ktoré sa štiepia najviac a môžu tak poškodiť žalúdok či črevá. Psíkom ale nevadia surové rybie kosti, surové kuracie skelety, krky a celá krídla alebo tiež surové hovädzie kosti či rebrá, ktoré sú odporúčanou významnou zložkou potravy pri kŕmení metódou BARF.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Luka Modrić sa stal najlepším futbalistom sveta, zvíťazil v ankete Zlatá lopta
Nasledujúci článok Toto je nový hit od Ariany Grande, ktorý láme všetky rekordy na Youtube