zaujimavosti 3,339 Zobrazení

5 tipov ohľadom výchovy detí z Japonska, ktoré by ste možno ocenili aj u nás

Japonské deti majú vo svete veľmi dobrú povesť. Čím to je?
od Pavol 2018-12-29
 

Japonské deti majú vo svete veľmi dobrú povesť. Sú zdvorilé, priateľské a súčasne sa nebránia prebudiť v sebe divokosť. V Japonsku málokedy stretnete plačúce dieťa v supermarkete (aj keď výnimky sa samozrejme nájdu).

Myslíme si, že to nie je náhoda a že by sme sa mali inšpirovať rôznymi "fígľami", ktoré japonskí rodičia dlhodobo aplikujú vo svojej výchove. Poďme sa pozrieť na niektoré z ich princípov, ktoré sme pre vás zhromaždili.

1. Vzťah medzi matkou a dieťaťom je tesný

V Japonsku je spojenie medzi matkou a dieťaťom veľmi silné, a to nielen po psychickej stránke. 

Matky svoje deti pravidelne (až do určitej doby) nosia takmer permanentne na popruhu, ktorý zaisťuje fyzickú blízkosť.

Vzťah medzi matkou a dieťaťom je veľmi komplexný a hlboko emocionálny: matky sa snažia svoje deti maximálne chápať a byť s nimi v emočnom prepojení, ich dieťa je pre nich všetkým a snažia sa mu plne načúvať, čo neznamená, že by len plnili ich rozkazy: skrátka sú tu ale stopercentne pre nich.

Do 5 rokov im spravidla umožňujú robiť, čo uznajú za vhodné. Cudzinci to často považujú za prehnane benevolentné, ale to je omyl: deti, ktoré majú voľnosť a cítia, že im rodičia nechávajú priestor, si prirodzenejšie a ľahšie nájdu vlastné hranice a neskôr sú slobodnejší aj zodpovednejší, rovnako tak majú sami o sebe lepšiu mienku, než keby boli v rannom detstve neustále karhaní.

Takýto prístup tiež v deťoch prebúdza tzv. Ame (toto označenie je unikátne v Japonsku, inde sa nepoužíva), ktoré značí pocit náklonnosti, túžby milovať, pripútanosti. Vzájomná láska sa prebúdza aj medzi mladšími a staršími súrodencami, ktorí majú tendenciu sa o seba viac a láskyplnejšie starať.

Čím viac rodičia svoje deti podporujú, tým sú následne sebavedomejšie, schopnejšie nadväzovať pevné priateľské zväzky a vyhýbajú sa im psychické poruchy.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Artur si zaspomínal na svoju matku Ivetu Bartošovú
Nasledujúci článok Ľudia nad 40 rokov by mali pracovať len tri dni v týždni